Efekti su bili vidljivi od prvih laktacija
Karolina i Lukasz Gluchowscy uzgajaju muzne krave u blizini Sipnieva - sela na severoistoku Poljske, približno 120 km od Varšave. Farmu su preuzeli od Lukaszovih roditelja 2017. godine. Pre toga oboje su studirali zootehniku na Varšavskom univerzitetu prirodnih nauka. Do kraja godine stado će se povećati na oko 50 goveda a sada ga čini 40 krava, uključujući 36 koje se muzu.
Nekoliko godina, Łukasz Głuchowscy kombinovao je studije sa radom u nacionalnom poljoprivrednom časopisu „Farmer“ i portalu farmer.pl, gde je pisao članke i izveštaje sa farmi i sajmova. To novinarsko iskustvo pokazalo se korisnim: „U radu uzgajivača životinja korisno je imati teorijsko znanje, ali i sposobnost da lako uspostavljate odnose, postavljate pitanja i znate koga treba pitati“.
Raditi zajedno i biti otvoren za promene
Što se tiče tradicionalnog hranjenja na farmi, većina posla se obavlja manuelno. Svakoga dana treba puštati krave iz štale i vraćati ih nazad u nju. Łukasz ove zadatke deli sa svojom suprugom: „Većinu posla radimo zajedno. Zajedno muzemo krave i radimo sve osnovne zadatke u vezi sa njima. Kada je reč o uzgoju, Karolina se bavi odabirom rasplodnih bikova za osemenjavanje krava u stadu, analizira genomske studije i probnu mužu. Ona takođe vodi dokumentaciju. Ja se brinem o obrađivanju polja i samim hranjenjem “.
Promena ishrane
Odmah nakon preuzimanja farme od njegovih roditelja, oni su iskusili velike probleme sa proizvodnim rezultatima. Stado sa vrlo dobrom genetikom i ogromnim proizvodnim potencijalom davalo je vrlo malo mleka. Pored toga, često je bilo problema sa reprodukcijom ili mastitisom. Mladi uzgajivači su brzo uspostavili saradnju sa De Heusom. „Naše štale su izgrađene 1970. godine i nismo mogli da investiramo u nove zgrade. I pošto nismo mogli da promenimo način držanja životinja, odlučili smo da prilagodimo njihovu ishranu. Bio sam zabrinut zbog promena, ali odlučio sam da verujem De Heusu i našem savetniku. Poboljšanje je došlo vrlo brzo. U decembru 2017. počeli smo da kupujemo prvu hranu za životinje i testiramo svoju silažu. Kada je razmotrio analizu, savetnik za ishranu nam je predložio kako da spremimo silažu i prilagodimo obroke za bolje rezultate “.
Kratak pregled farme Gluchowscy
Zdravlje stada dovelo je do povećanja produktivnosti
Tokom poslednje tri godine Lukasz i Karoline su dosta promenili pristup uzgoju. „I pogledajte rezultate: započeli smo sa oko 6 000 kg godišnje po laktaciji za kravu i mislili smo da ćemo dostići 8 000–9 000 kg. Ali za dve godine dostigli smo 10.500 kg godišnje!“ Pored povećanja produktivnosti, na jednostavan način i bez mnogo napora, poboljšalo se i zdravlje grla - manje je slučajeva mastitisa i postignuti su mnogo bolji rezultati reprodukcije.
Uspeh se nastavlja - vreme je za junice i telad
Kada smo postigli dobre rezultate u ishrani muznih krava, počeli smo da fokusiramo pažnju na junice i telad ", kaže Lukasz. Uzgajivači sarađuju sa De Heusom kao referentna farma u programu uzgajanja teladi Kaliber. "Efekti su bili vidljivi iz prve laktacije - oteljene junice odmah su počele da proizvode mleko. U prvih sto dana dali su oko 1.500-1.800 litara a potom smo dostigli 3.000 litara. Junice su nakon prvog teljenja davale oko 4.000 litara po laktaciji, a sada ponekad u prvoj laktaciji koja traje 305 dana dostignemo i do 10.000 litara. To su vrlo dobri rezultati, a životinje su zdrave, izgledaju sjajno i imaju dobru reprodukciju. Štaviše, telad muznih junica dobijaju 1-1,25 kg dnevno. Telad rastu veoma lepo u početnoj fazi, pa ih zatim možemo prebaciti na kabastu hranu koja se proizvodi na farmi, što nam je olakšalo ishranu i smanjilo troškove “.
Prelacto, rešenje za naš izazov
"Zaista volim proizvode za telad iz programa Kaliber. Imali smo puno problema sa hipokalcemijom. Ispostavilo se da je rešenje Prelacto u ishrani pred teljenje, koje je eliminisalo problem. Sada imamo znatno niže troškove veterinarskih usluga, i manje slučajeva slabosti i malaksalosti životinja nakon teljenja “
„Za dve godine dostigli smo 10 500 kg godišnje.“
Sveobuhvatna saradnja daje rezultate
Međutim, rad sa De Heusom nije samo u vezi sa savetima o ishrani. "Počinjemo sa proverom kakvo zemljište imamo, koju površinu obrađujemo, koje žitarice možemo da je posejemo i kako da je nađubrimo. Poznavanje uslova omogućava nam da napravimo najkvalitetniju hranu uz istovremenu optimizaciju troškova. Pored toga, uzorkuje se, ispituje i balansira u obroku. I stalno analiziramo - šta se može poboljšati “, kaže Lukasz. „Savetnik ne prodaje samo hranu za životinje. Oni zaista moraju sve da znaju i svestrano razmišljaju. Takođe bi trebalo da ih zanima učinak primene njihovih saveta i da nastave da razvijaju nova rešenja. Ono što cenim u našoj saradnji sa De Heusom je njihova dostupnost. U svakom trenutku mogu da pozovem svog savetnika za ishranu.“ Dodaje: "I to je važno, jer mi uzgajivači moramo biti sve vreme budni. Jer radimo sa živim materijalom, a svaki nemar može prouzrokovati probleme i stvoriti ogromne gubitke. U stvari, jedan neuspeh može poništiti efekte dugogodišnjeg rada. "
Snovi se ostvaruju - korak po korak
"Za nas je najveći izazov smanjenje proizvodnih troškova. Ulažemo puno vremena u životinje, u genetiku, u poboljšanje uslove života, u mašine, širimo površinu farme, međutim trajno niska otkupna cena mleka otežava nam planiranje.“ U opisu zaposlenih u časopisu „Farmer“ 2017. godine, Lukasz Gluchowski je napisao: „Sanjam o sopstvenoj farmi sa mlečnih goveda“. O čemu danas sanja odgajivač koji zna kako da ostvari snove? Karolina i Lukasz se slažu: "Želimo veću cenu mleka i sanjamo novu štalu. Neprestano povećavamo broj grla, gradimo skladište za hranu i svakako bismo želeli da izgradimo novi objekat što je pre moguće."