Nekoliko saveta za ublažavanje efekata letnje vrućine kod mlečnih grla
U letnjim mesecima kod visoko produktivnih grla, krava i ovaca, konzumacija hrane se smanjuje, a samim tim i količina mleka pada. Zato im je neophodno obezbediti što kvalitetnija hraniva sa dostupnom količinom kvalitetne vode ( ad libidum ), kako bi se taj stres umanjio i time poboljšali uslovi za bolju produktivnost i finansijsku dobit.
U toku letnjih vrućina, kada govorimo o ishrani krava i ovaca, veliku pažnju treba posvetiti kabastim hranivima koja utiču 60% u odnosu na ukupan obrok. Kabasta hraniva treba da budu kvalitetna ( energetski, proteinski…), bez mikotoksina i bakterioliški ispravna, jer kao takva mogu znatno da utiču na zdravstveni status grla.
Što se tiče koncentrovanih hraniva, količina koncentrata u punom obroku treba da učestvuje 40%, a ukoliko se ovaj procenat poveća, tj. ako obrok nije izbalansiran možemo očekivati pojavu acidoze u buragu, koja dovodi do povećanja mlečne kiseline i drugih metaboličkih oboljenja.
Pored ishrane koja treba da bude izbalansirana i dostupna grlima, nephodno je obezbediti i ambijentalne uslove.
Tokom toplog letnjeg vremena, proizvodnja mleka može da se smanji i do 50%, a reproduktivna sposobnost grla je takođe smanjena. Neki podaci pokazuju da samo 10-20% grla ostaje steona u letnjim uslovima ( misli se na visoke temperature ). Zato se savetuje da se veća pažnja posveti ambijentalnim uslovima i omogući da grla konzumiraju hranu, kako bi ovaj procenat steonosti bio veći. Optimalna temperatura za visoko produktivna grla iznosi od 18 do -5 stepeni Celzijusa, vlažnost vazduha 60-75%.
Znaci toplotnog stresa kod životinja se manifestuju na sledeći nači:
- smanjen unos hrane
- povećan unos vode
- grla se grupišu ( najčešće kod pojilica ) – Slobodan sistem
- ubrzano disanje, isplažen jezik
- smanjena količina mleka
- pojava subkliničke acidoze i drugih metaboličkih oboljenja
- smanjena reprodukcija
- kvalitet mleka se menja ( pad masti, proteina…)
- uginuće
Šta treba uraditi da se ublaži toplotni stres:
- obezbediti grlima provetrene prostorije u kojima borave
- izbalansirati obrok da konzumacija bude dobra
- obezbediti grlima higijenski ispravnu vodu ( po volji )
- ne puštati grla na ispašu u popodnevnim satima ukoliko nema zaklona i dostupne vode
- orošavanje grla ( voditi računa o vlažnosti vazduha )
- hlađenje krovnih površina
- pojačana ventilacija u štali ( utiče na brže stujanje vazduha )
Visoko produktivna grla pokazuju veće znakove toplotnog stresa nego nisko produktivne, a razlog tome jeste veća konzumacija hrane i više proizvodne energije koja je potrebna za proizvodnju mleka. Poželjno je u štali imati uređaj za merenje temperature i vlažnosti vazduha, na taj način bićete upućeni i znati realnu situaciju i naravno odreagovati na vreme.
Preuznite De Heus aplikaciju